Het kabinet stuurt een mijnenjager naar de Middellandse Zee. De ministers Yesilgöz (Defensie) en Berendsen (Buitenlandse Zaken) schrijven aan de Tweede Kamer dat het marineschip daar onderdeel gaat uitmaken van een doorlopende NAVO-missie. Maar als het nodig is, kan het schip ook snel doorgestuurd worden naar de Straat van Hormuz.
Daar kan het marinevaartuig ingezet worden om een veilige doorvaart van koopvaardijschepen en olietankers te waarborgen, als de zeestraat weer open gaat. Vorige maand liet het kabinet al weten dat het nadenkt over een militaire bijdrage aan het beveiligen van de Straat van Hormuz, die nu afgesloten is voor scheepvaart vanwege de oorlog tussen de VS en Iran.
Mijnenjagers zoeken met behulp van sonar actief naar zeemijnen, waarna ze met een springlading onschadelijk worden gemaakt. Nederland heeft er 3, met elk tussen de 28 en 38 bemanningsleden.
De vaartuigen hebben een romp van polyester en niet van staal, omdat sommige mijnen reageren op veranderingen van het magnetisch veld. Ze hebben daarom ook wel de bijnaam ‘badkuip’ of ‘tupperware-boot’.
Ook misschien een duikteam
Yesilgöz schrijft dat het kabinet nog geen definitief besluit heeft genomen over een bijdrage, maar dat er wel voorbereidingen worden getroffen. Het op pad sturen van de mijnenjager maakt daar onderdeel van uit.
Daarnaast worden er voorbereidingen getroffen voor het sturen van een gecombineerd search-, duik- en explosieven opruimingsteam, met eventueel een eigen ondersteuningsvaartuig. Ook wordt er gekeken naar het leveren van Nederlandse militairen voor de staf van de internationale coalitie.
De mijnenjager vertrekt later deze week en is half juni inzetbaar in de Middellandse Zee, schrijven de ministers. Als het schip daadwerkelijk doorgestuurd wordt naar de Straat van Hormuz, komt er een debat over in de Tweede Kamer.