De Tweede Kamer wil dat er een einde komt aan een ‘sluiproute’ waardoor illegale migranten van buiten de Europese Unie makkelijk aan een burgerservicenummer (bsn) kunnen komen. Met een bsn kunnen migranten een bankrekening openen en dus ook makkelijker aan het werk in Nederland.

Naar schatting werken tienduizenden van deze zogenoemde derdelanders in Nederland zonder dat ze daar papieren voor hebben, meldde Nieuwsuur onlangs. Met name de groep Brazilianen is groot. Officiële cijfers zijn er niet, maar de Arbeidsinspectie schat in dat er alleen al in de regio Amsterdam 35.000 Brazilianen zonder vergunning verblijven.

Naast Brazilianen ziet de inspectie bij controles ook veel Georgiërs. Brazilië en Georgië hebben een visumvrije regeling met de EU. Mensen uit die landen kunnen de Schengenzonge voor een kort verblijf binnenkomen met alleen een paspoort.

Loket voor bsn

Na aankomst in Nederland melden veel van deze migranten zich bij een loket van de Registratie Niet-Ingezetenen (RNI). Dat loket is eigenlijk bedoeld voor mensen die maximaal vier maanden in Nederland blijven om te werken of studeren, maar daar wordt volgens de Arbeidsinspectie op grote schaal misbruik van gemaakt. Er wordt namelijk niet gecontroleerd of ze na vier maanden weer zijn vertrokken.

Werkgevers moeten voor deze migranten een tewerkstellingsvergunning aanvragen, maar dat doen ze volgens de Arbeidsinspectie vaak niet. De inspectie ziet veel misstanden bij dit soort illegale arbeid. Werknemers worden onderbetaald, hun loon wordt ingehouden of ze worden zonder reden ontslagen.

‘Rode loper’

Vandaag debatteerde de Tweede Kamer over het tegengaan van andere migratievormen dan asielmigratie. De partijen VVD, PVV, NSC, en SP vroegen Migratieminister Faber iets aan deze sluiproute te doen.

Michiel van Nispen (SP) verwijt de PVV-minister dat ze alleen maar probeert de asielmigratie te verkleinen en weinig oog heeft voor andere vormen van migratie. Voor kennis- en arbeidsmigratie zou ze de “rode loper” uitrollen. Faber moet “als de wiedeweerga sluiproutes dichtzetten”, vindt de SP’er.

Marina Vondeling (PVV) verzoekt Faber om de arbeidsmigranten zonder geldige papieren snel het land uit te sturen.