Vanwege de Amerikaanse bombardementen op Iran houdt het demissionaire kabinet vandaag een extra bijeenkomst van de Nationale Veiligheidsraad. In die raad bespreken de ministers internationale ontwikkelingen die ook de Nederlandse veiligheid raken. Na de bijeenkomst zullen ze een officieel standpunt innemen over de Amerikaanse aanval.
Demissionair minister Brekelmans van Defensie zei vanochtend in het televisieprogramma WNL op Zondag de stap van de Amerikaanse president Trump in ieder geval niet verrassend te vinden. “We zijn niet formeel op de hoogte gesteld, maar hadden via onze bronnen al indicaties dat het zou gebeuren.”
Brekelmans zegt de bombardementen op Iran te begrijpen, omdat de nucleaire dreiging van het land voor Israël te groot is. “Het kan niet zo zijn dat Israël de hele tijd het vuile werk opknapt. Uiteindelijk moeten er afspraken met Iran komen, waardoor ze het nucleaire programma stopzetten.”
De VVD-minister hoopt dan ook dat Iran ingaat op het aanbod om te onderhandelen. “Wat mij betreft moeten we de druk op Iran opvoeren om aan tafel gaan. Ik denk dat er vrijwel niemand enige sympathie heeft voor dit Iraanse regime, gezien wat ze voor de eigen bevolking doen.”
Op dit moment zitten er nog zo’n 150 Nederlands militairen in Irak, het buurland van Iran. Zij kunnen daar nu niet weg, omdat het luchtruim gesloten is. Volgens Brekelmans zijn ze op dit moment nog veilig, maar wordt wel gekeken hoe ze daar snel weg kunnen.
Nu Trump druk is met de bombardementen op Iran, is ook het de vraag of zijn bezoek aan de NAVO-top dinsdag en woensdag nog zal doorgaan. Brekelmans verwacht nog steeds van wel. “Ik heb geen signalen dat het anders zal zijn. Op dit moment staan nog alle seinen op groen.”
VVD achter bombardementen, geschokte reacties bij oppositie
VVD-fractieleider Yesilgöz noemt het Iraanse nucleaire programma “een existentiële bedreiging voor Israël, maar ook voor de rest van de vrije wereld”, onder meer doelend op de Iraanse cyberaanvallen in Nederland. Zij steunt daarom de Amerikaanse aanval “om de dreiging te beperken”.
Oppositiepartijen reageren geschokt op de Amerikaanse aanvallen op Iran. GroenLinks-PvdA-leider Timmermans noemt het op X “een roekeloze actie”, SP-voorman Dijk spreekt van “de zoveelste illegale oorlog van de VS” en Denk-leider Van Baarle heeft het over “twee gevaarlijke gekken die gestopt moeten worden”.
D66-Kamerlid Paternotte vindt dat, ondanks de escalatie van de oorlog, de Europese Unie morgen moet beslissen over handelssancties tegen Israël. “Laat die beslissing niet wegdrukken door de aanval op Iran”, schrijft hij op X.