De nieuwe BBB-fractieleider Henk Vermeer is niet verrast door het vertrek van Mona Keijzer uit de partij. Maar hij vindt de gang van zaken “volstrekt waardeloos”.

Volgens Vermeer heeft Keijzer “er tientallen keren mee gedreigd” om op te stappen “op momenten dat iets niet ging zoals zij het wilde, of in het tempo dat zij het wilde”.

“Dat geeft geen vertrouwen in haar als iemand die leiding kan geven aan de fractie”, zegt de opvolger van Caroline van der Plas.

Hij zegt dat het vertrouwen “echt geknakt” is, nadat er meerdere dingen waren gebeurd. Zo zou Keijzer gesprekken hebben gevoerd met de Groep Markuszower, die zich onlangs heeft afgesplitst van de PVV. Waar die gesprekken over gingen, weet Vermeer niet.

Keijzer neemt zetel mee

Gisteren liet oud-minister en -vicepremier Mona Keijzer weten dat zij afhaakt bij BBB. Zij neemt haar zetel mee en gaat zelfstandig verder. “Mijn missie is nog niet ten einde”, zegt zij in een verklaring op X.

Keijzer is het er niet mee eens dat Vermeer de nieuwe fractieleider is. Ze zegt dat haar een dag na de verkiezingen van 29 oktober is beloofd dat zij Caroline van der Plas zou opvolgen.

Dat zou in een gesprek met Van der Plas en Vermeer zijn gebeurd, waarin Van der Plas liet weten dat zij wilde terugtreden als partijleider en fractievoorzitter. “Afgesproken werd dat ik haar zou opvolgen”, zegt Keijzer.

Vertrouweling Van der Plas

Het was vorige week duidelijk dat Vermeer de nieuwe fractievoorzitter zou worden. Van der Plas liet vrijdag weten een stap terug te doen, maar nog wel door te gaan als Kamerlid. Zij droeg Vermeer meteen voor.

Vermeer is een vertrouweling van Van der Plas. Hij was een van de medeoprichters van BoerBurgerBeweging (BBB) en is sinds december 2023 Kamerlid voor die partij.

Hij was ook secondant van Van der Plas bij de coalitieonderhandelingen die leidden tot het net afgetreden kabinet-Schoof, waarin ook PVV, VVD en NSC zaten.

BBB verloor bij de verkiezingen drie van de zeven Tweede Kamerzetels. Door het vertrek van Keijzer houdt de partij er drie over. Naast Vermeer en Van der Plas zit oud-minister Femke Wiersma voor de partij in de Kamer.

In de Eerste Kamer is BBB met twaalf zetels de tweede partij en daarmee een factor van belang voor het huidige minderheidskabinet.